Menü

Android DNS Ayarları

0

Android telefonlarda da tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi DNS değiştirerek yasaklı sitelere girişinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Android DNS Ayarları’nın nasıl olacağını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Çoğu kullanıcı telefonlarında DNS değiştirmeden, internet üzerinde bir sorun yaşadığında veya yasaklı sitelere erişemediğinden VPN indirirler. Ancak bu VPN programları çoğu zaman hem bataryanızı hem de internetinizi çok çabuk bitirir. Hem performans hem de istikrar açısından VPN programlarını kullanmak yerine Android telefonlarınızda DNS değiştirmelisiniz.

Ancak şunu da belirtelim ki eğer kapsamlı bir DNS adresi bulamadığınızda yasaklı sitelere giriş yapamıyorsunuz. İlk olarak bu yöntemleri deneyerek DNS adresini değiştirin ve sonrasında da yasaklı siteye erişimin olup olmadığını deneyin. Eğer olmuyorsa farklı bir DNS ile deneyebilir veya VPN programı indirmeniz gerekebilir.

Ayrıca DNS değiştirerek ve ayarlarında düzenleme yaparak telefonunuzun internet bağlantısı üzerinde yaşadığı birçok sorunu çözebilirsiniz. Modem ile telefon arasındaki IP istikrarını sağlayarak daha hızlı ve kopma olmayan bir internetin sahibi olabilirsiniz. Veya mobil veri ile internete eriştiğinizde eskisinden daha hızlı gezinme yapabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki DNS ayarlarını değiştirerek olumlu sonuç elde edebileceğiniz gibi olumsuz da sonuç elde edebilirsiniz. Bu durumda yapacağını yaptığınız işlemleri geri almak olacaktır.

Aşağıda sizlere aktaracağımız bilgilerde öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım; Bu yaptığımız ayarlar her ne kadar bir telefonun menüsünden yola çıkarak anlatılmış olsa da Android telefonların genel olarak menülerin yerleri aynıdır. Sadece sürüm farklılığından biraz değişiklik görebilirsiniz. Ancak yine de belirlediğimiz adımlar doğrultusundaki ayarları uyguladığınızda o işlemi kendi telefonunuzda da rahat bir şekilde yapabileceksiniz.

Anlatacağımız bu işlemler ile sadece telefonlarınızda değil Andorid tabletlerinizde de DNS adresini değiştirebilirsiniz. Kısaca internete erişim sağlayabilen çoğu Android cihaz için nasıl DNS ayarlamalarının yapılacağını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları aynen uygulayın.

  • Android telefon veya tabletinizin menüsünü açın.
  • Ayarlar (Settings) seçeneğine dokunun.
  • Wi-Fi bağlantısı üzerinden bağlantılı olduğunuz ağın ismine uzun süre basılı tutun.
  • Bir menü açılacak. Bu menüden “Ağ Ayarlarını Değiştir” yazısına dokunun.
  • Sonrasında açılan menüden “Gelişmiş Seçenekleri Göster” yazısına dokunun.
  • IP ayarları bölümünden “Statik” seçin.
  • Menüyü hafiften aşağıya kaydırın ve DNS1 VE DNS2’ye istediğiniz DNS adreslerini girin.
  • Kaydet butonuna basarak andorid cihazlarda DNS değiştirme işlemini tamamlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.