Menü

Assassin’s Creed Origins İncelemesi

0

Belki 2018 yılının en büyüğü değil fakat oyun dünyasının bomba olayı olan birkaç hadiseden biri Assassin’s Creed Origins. Sebebi ise artık serinin fanlarını bile kendine küstüren ve aynı oyunu cilalayıp tekrar satan Ubisoft’un yeni bir Assassins Creed oyunu yapıp bunu eski oyunlara nazaran çok daha farkı bir şekilde tasarlanmasıydı. Peki Origins ile neler değişti?

Hikaye Bize Ne Sunuyor?

AC Origins bizi yıllardır oynadığımız suikasti tarikatının kurulduğu döneme götürüyor. Oyun antik mısırın en ilgi çekici yöneticisi Cleopatra’nın tahta çıkmak için yürüttüğü devrimde geçiyor. Karakterimiz Siwa adındaki köyde yaşayan bir Medjay. Medjay’lar Mısır’ın eski krallık döneminde kurulan antik mısır polisleri ve ana karakterimiz Bayek’de yaşayan son Medjay. Mısır halkı Firavun Ptolemy’i kukla olarak kullanıp kötü emellerine uzanmak isteyen Kadim Olanlar Tarikat’ından korkmakta ve Son Medjay Bayek de insanları korumak için Tarikat üyelerini birbir avlamaya başlıyor.

Oyunun Mekanikleri Değişti!

Assassin’s Creed serisi Origins ile yepyeni mekaniklere sahip oldu. Bunlardan en belirgin olanı ise kuşkusuz dövüş mekanikleri. Oyun artık “X’e bas savun, zamanı gelince saldır”stilinden vazgeçip Witcher 3’ün mekaniklerine benzeyen bir stil benimsemiş. Artık düşman sayısı arttıkça oyun çok daha zorlu olacak. Değişen tek şey ise Dövüş Mekanikleri değil. Artık oyun bir Rpg oyunu ve bu tür oyunların vazgeçilmez özelliği olan yetenek ağacı da oyuna eklenmiş durumda. Üç farklı dalı olan bu ağaçta isterseniz yakın menzilli silahlarınızda uzmanlaşabilir, okçuluğa yönelebilir veya gizlilik yolunu tercih edebilir.

Oyun Fizikleri

Ubisoft oyunlarının en büyük sorunu olan BUG’lar Origins de oldukça az.Tabii ki açık dünya oyunu yapıyorsanız BUG’sız oyun yoktur. Assassin’s Creed Origins size gerçekten özgür bir Mısır hikayesi sunuyor. İsterseniz bütün Mısır’ı evcil Şahin’ininiz Senu ile gezebiliyorsunuz. Optimizasyon bakımından ise oyun oldukça başarılı. Ama sağlam bir sistem gerektiriyor. Oyunda yapabileceğiniz oldukça fazla şey var. İsterseniz mezar yağmalayabilir, isterseniz dünyanın farklı noktalarındaki saklı hazineleri arayabilirsiniz. Oyun çok büyük ve size uzun ve doyurucu bir deneyim sunuyor. Origins’in sınıfta kaldığı nokta ise kaplamalar, düşman yapay zekâsı ve düşman çeşitliliği. Oyunda uzaktaki nesneler ile alakalı ayarı kapatırsanız oyun deneyimimiz kaplamalar bakımından zehir oluyor. Açık olduğu zaman ise ciddi FPS düşüşü oluyor. Yapay zeka ise arkadaşının öldüğünü gören asker bir şeyler söyleyip gidiyor. Düşman çeşitliliği ise maalesef can sıkıcı. Mısır’ın firavuncu askerlerinin hepsi aynı ve koca Mısır’da görebileceğiniz tek asker tipi.

Yani arkadaşlar Assassin’s Creed Origins ufak tefek hataları olmasına rağmen oldukça güzel bir yapım olmuş. Artık insanları Assassin’s Creed serisinden soğutan o eski tipten vazgeçilmesi umut verici. Her şeye rağmen Assassin’s Creed oyunlarını oynayan oyunculardan iseniz Origins size ilaç gibi gelecek. Şayet ki Assasin’s Creed oyunlarını bırakanlardan iseniz Origins size umutlandıracak bir serüven sunup sizi seriye yeniden döndürtecektir. İyi oyunlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.