Menü

Borsa Nedir? İnternetten Borsa İşlemleri Yapılır Mı?

0

Kelime olarak çoğu insan borsa kelimesine aşinadır. Lakin bu alandan para kazanan kişiler borsanın tam olarak bilirler ve bu bilgililerinin karşılığını borsa platformundan kazanırlar. Çoğu insan gibi sizlerden borsadan para kazanmak istemeniz gayet normaldir. Bu sebeple araştırmaya başlamanız sizin için en doğru adım olacaktır çünkü borsa platformu bilginin para getirdiği bir platformdur.

Ayrıca insanların borsaya karşı duydukları olumsuz eleştirilerden dolayı borsadan uzak duruyorlar. Borsadan para kazanmanın belirli ve ana şartları vardır. Bu şartları yerine getirmeyen kimseler borsadan para kazanamazlar. Tam tersine yatırmış oldukları paralarını da kaybederler.

Borsa Nedir?

Belirli bir sabit geliriniz var ve bu geliriniz sizin hayatınızı ikame ettirmek için ucu ucuna yetiyor. Bu durumdan kurtulmak istiyorsunuz. Böyle bir durumda internet üzerinden yapacak olduğunu her türlü araştırma sonucunda karşınıza birçok seçenek çıkacaktır borsada bu seçeneklerden biridir. Borsa sektörü bir pazar piyasasıdır. Belirli metaların alınıp satılması üzerine oluşmuş bir pazardır.

Borsada Para Kazanmak Mümkün mü?

En basit şekilde söyleyecek olursak mümkündür. Lakin yerine getirmeniz gereken birçok ö koşul vardır. Aksi takdirde borsadan para kazanamayacağınız gibi elinizdekini de kaybedersiniz. Bu başarı sizin olduğu gibi başarısızlıkta sizindir. Borsa da para kazanmanın ilk koşullarından biri borsayı öğrenmektir. Borsa arz ve talep ilişkisine göre şekil aldığından ilk önce arz ve talebi neyin etkilediğini şirketlerin o meta karşısında nasıl değer kazanıp veya nasıl değer kaybettiğini önceden tahmin etmeniz gerekmektedir. Bu sebepten dolayı piyasa ile ilgili temel olan her şeyi öğrenmek zorundasınız.

Piyasa Takibinin Önemi

Piyasa, yukarıda da değindiğimiz üzere arz ve talebe göre şekil alır. Piyasanın nasıl şekil değiştireceğini önceden tahmin edebilmek sizi zengin eder. Bunun olabilmesi için internet sitelerinden piyasa takibini günlük olarak yapmanız gerekmektedir. Böylece borsadan ciddi para kazanmanız kolaylaşır.

Psikolojik Etken

Yatırım yapmak belirli bir sabır ve sükûnet gerektirir. Borsa gibi riskli bir platformda yatırım yapacaksanız eğer daha dikkatli ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Ne zaman alım yapacağınızı ne zaman satış yapacağınızı sakinlikle karar vermelisiniz. Aceleci bir tavırla satın alıp veya daha çok kazanmak için beklediğiniz süreç zarfında kazanmış olduğunuz parayı kaybetme şansınız giderek artacaktır. Kaçınılmaz son olarak ta kaybedeceksinizdir.

Borsada Strateji Nedir?

Borsada yatırım yapmadan önce tüm yatırımcılar belirli bir strateji belirlemek zorundadır. Hangi durumlarda alım yapacaklarını hangi durumda satacaklarını belirlemek zorundadır. Başka yatırımcılardan aldıkları duyumlara göre hareket etmeniz durumunda kayba uğrayabilirsiniz. Çünkü başka bir yatırımcı için iyi ve kazanç sağlayan bilgi sizin stratejinize uygun değilse elinizdeki parayı kaybetme olasılığınız yüksektir.

İnternetten Borsa İşlemleri Yapılır Mı?

İnternet ortamının günümüzde çok fazla gelişmiş olması ve insanların elinin altında sürekli olarak internet bulunması borsa dâhil olmak üzere birçok işlemi hızlı ve kolay olarak yapmamıza imkân sağlamaktadır. Sürekli olarak takip edilen internet ortamındaki haber ve yatırım siteleri yatırımcıların işini kolaylaştırır.

İnternette Borsa Takibi

İnternetin olmadığı dönemlerde borsa yatırım işlemleri telefon ile ya da daha eskilere gidecek olursak banka veya aracı kurum şubelerine giderek yapılırdı. Bu durum yatırımcılar için oldukça fazla zaman ve para kaybı anlamına gelmekteydi. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok insan her an istediği noktadan internet sayesinde aracı kurumların sunmuş olduğu hizmeti kullanabilmektedirler. Evde, iş yerinde ya da hareket halindeyken bile anında işlem yapabilme özelliği yatırımcıların erken pozisyon alarak piyasa haberleri öncesinden al sat işlemi yapmalarına imkân sağladı.

Borsa fiyatları, siyaset ya da ekonomik haberlerden oldukça kolay etkilenmektedir. Bu etkilenme fiyatların aşağı ya da yukarı yönlü hareket etmesine neden olmaktadır. Bunu bilen yatırımcılar, internet ortamından sürekli olarak haberleri takip ederek gündemi kaçırmamaya çalışır. Zamanında öğrenilmiş bilgi sayesinde alım ya da satım işlemini uygular ve kar zarar durumunu kontrol altına alır.

İnternette Borsa Yatırımı

Aracı kurumlar gelişen teknolojik olanakları müşterilerine sunmuş olduğu hizmet kalitesi ile paralel tutmak zorun kalırlar. Teknolojik her gelişme insanların özellikle borsa yatırımcılarının da yakından takip ettiği bir durumdur. Aracı kurumun müşterilerinin hizmetine kullanmaları için sunduğu yatırım ekranları, kolay işlem yapmalarına yardımcı olur. Kolay kullanım menüsü ve içeriği sayesinde insanlar istedikleri ekrana çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşarak, borsada zaman kaybının önüne geçmiş olurlar.
Aracı kurumlardan aldığınız ekran sayesinde, günlük ya da kısa veya uzun vade tercihlerini kullanarak, değerli kâğıt alıp ya da satarak kar elde edebilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için borsa tercih edilebilir ve yatırım aracı olarak kullanılabilir.

İnternette Zamanında İşlem Yapma

Borsa yatırımcılarının çok iyi bildiği bir konu, hisse senedini alırken ya da satarken doğru zamanı bilmektir. İyi bir yatırımcı gündemi sürekli olarak takip eder. Hisse senetlerinin değerleri saniyenin bile altında bir sürede hareket etmektedir. Bu durum yatırımcı için zamanı oldukça önemli kılmaktadır. İnternet ortamından yapmış olduğunuz işlemlerde kullandığınız ekran özelliğine göre, alış ya da satış işlemleri emir ile sıraya alınır. Bu emirlerinizi internet ortamından dilediğiniz zaman kendiniz girdiğiniz gibi aracı kurumla ya da anlaşma yaptığınız bağımsız broker sayesinde kontrol altında tutabilirsiniz.

Borsa Hangi Seviyede Daha Caziptir?

Öncelikli olarak ‘’borsa’’ dediğimiz kavram ne demektir ona bakalım. Çünkü o zaman onun seviyelerini ve değerlendirme yapabileceğimiz seviyelerini görebiliriz. Borsa: tüccar veya sarraf kişilerin; tahvil, değerli kâğıt (para) ve döviz gibi türlerle devletin denetimi altında alışveriş/alım-satım yaptıkları yerdir. ( veya piyasadır. )

Bu borsada işlem gören bir sürü döviz türü vardır. Bunlar uzun isimlerle değil, kısaltma harflerle adlandırılır. Bildiğimiz üzere bu döviz türleri; TL, ABD doları, Euro, Altın (gr), vb. türlerdir.

Borsa Bize Ne Zaman Cazip Gelir?

Bu işi yapmak için öncelikle takip etmek gerekir. Bize lazım olan bütün bilgileri öğrenip, özümsemek gerekir. Sonra elimizdeki para miktarı bu iş için çok önemlidir. Kısa vadede bize lazım olacak bir parayla bu iş yapılmaz.

Elimizde belli bir meblağ (para miktarı) olduktan sonra hangi borsa türüne veya türlerine yöneleceğimizi belirlememiz gerekiyor. Bu durumda kaldığımızda paramızın durumuna göre farklı hisselere yatırım yapmak uzun vadeli, mantıklı bir karardır.

Küçük işlem hacmine sahip dövizlerden kesinlikle uzak durmamız gerekir. Piyasaların durumuna göre bu dövizler bizleri ”borsa tabiri” ile batırabilir.

Büyük paralarda hareketli hisseleri; küçükken alıp bekleyip, arttığında satmak en mantıklı yollardan birisidir. Fakat zamanlama ve borsa durumuna göre kendinizi ayarlamanız gerekmektedir.

En önemli noktalardan birisi de ”borsayı sadece yatırım aracı” (uzun vadede kar, kısa vadede sabır) olarak görmektir. ”Doğru zamanda al, doğru zamanda sat” bu yolda mantıklı bir fikirdir.

Borsa Caziplik Özeti

Borsa bize para kazandırma yöntemi olarak görünebilir ama biz onu sadece kârlı bir uzun vade yatırım aracı olarak görüp ona göre hareket etmeliyiz. Bu noktada en mantıklı üç yöntem şunlardır:
Döviz türünün anlık kuru düşük olduğu zaman alıp yükseldiği zaman satmak kısa vadede kâr sağlayabilir.

Geçmiş günlerin son işlem saatindeki kur oranı belirlenip, ilerleyen günlerde kurun yükseldiği zamanlar alım işlemi yapmamak zarar etmemizi önleyebilir.

Ve son olarak bize kazandırabilecek yüksek seviye (sağlam) hisseleri tespit edip o hisselerden işlem yapmak bize hem kısa hem uzun vade de kar sağlayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.