Menü

CE Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

0

CE ehliyet birçok aracı sıradan ehliyetlerden daha fazla kullanabilme özelliği taşır. Öyle ki guvensurucukursu.com.tr sürücü kursunda bu eğitimi almak mümkün. Fakat bu eğitimi almadan önce en az C seviyesinde bir ehliyetinizin olması gerekir. Çünkü bu ehliyet birbirine eklemeli araç türlerini kullanmaya olanak sağlar. Fakat eklenen yükün en az 750 kilogram ağırlıkta olması gerekir. Aksi taktirde bu ehliyet hiçbir işe yaramayacaktır. Ayrıca bu ehliyeti almak için daha önceden birçok araç belgesi de almak gerekir. CE ehliyeti guvensurucukursu.com.tr gibi sürücü kursu veya benzer sürücü eğitim merkezleri tarafından verilebilir.

CE Ehliyet Şartları ve Olanakları Nedir?

C ehliyeti olan bir bireyin aracının 750 kilograma kadar yük taşıması serbesttir. Ayrıca bu tür ehliyete sahip kişiler aracın veya herhangi bir çekicinin arkasına römork ve benzeri araçları da takamaz. Fakat ehliyetini CE sınıfına yükseltmiş kişiler aracına römork ya da kasa benzeri araçları takabilirler. Bunun yanı sıra 750 kilogramdan fazla yük taşıyabilirler. CE ehliyeti olan sürücüler M, B, BE, B1, C, C1, C1E ve F ehliyetlerinin kullandığı tüm araçları kullanabilirler. Ayrıca 3500 kilogram üstü ve 7000 kilogram altı tüm çekici ve benzeri araçları da kullanabilirler. ( Römork, tır, çekici )

CE Ehliyeti Nasıl Alınır?

CE ehliyeti almak için bazı kaliteli hocalara ihtiyaç vardır. Öyle ki her sürücü kursu bu eğitimi veremez. Verse dahi çok kalitesiz bir eğitim olabilir. Bu yüzden Denizli direksiyon hocası gibi kaliteli eğitim veren hocaların yanına gitmelidir. CE sınıfı ehliyet alabilmek için öncelikle bir kişinin C sınıfı bir ehliyete ihtiyacı vardır. C sınıfı ehliyeti de aldıktan sonra sürücü kurslarına başvuru yaparak kayıt olabilir. Daha sonra sürücüler sürücü kursunun belirlediği işlemleri yaparak CE ehliyete sahip olabilirler.

CE Ehliyeti Almak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

CE ehliyetini elde edebilmek için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Belgelerden bazıları şunlardır; Sürücü belgesi dosyası, Nüfus cüzdanı ya da avukatlık kimliği veya pasaport, kan grubu belirtili belge ya da evrak, 2 adet vesikalık fotoğraf, sürücü sağlık raporu ya da kanıtlar nitelikte bir belge gereklidir. Bu belgeler ile sürücü kursuna giden kişiler belli bir ücret ödeyerek CE ehliyeti için kayıt yaptırabilirler.

Ehliyeti Büyütmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Belli seviyede ki bir ehliyeti daha yüksek bir ehliyete çevirebilmek için sürücü kurslarına kayıt olmak gerekir. Fiyatı ise doğrudan alınan ehliyetlere göre daha ucuzdur. Belirli evraklar tamamlandıktan ve yine sürücü kursunun talimatları harfiyen uygulandıktan sonra ehliyet polis karakolu tarafından yükseltilir. Daha sonra ise bu işlem ehliyetin üzerine işlenir. Bu işlemi bazı sürücü kursları da yapsa en doğru işlem karakol yardımı ile b işlemi yapmaktır.

Kaynak : Denizli Güven Sürücü Kursu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.