Menü

Ders Başarısını Arttırmada Altın Kurallar

0

Ders başarısını arttırmak için bilinmesi gereken bazı altın kurallar vardır. Akedemik başarının yükselmesinde işinize yarayacak altın kurallardan bahsedeceğiz. Ders başarısını arttırmada altın kurallar nelerdir bunlar üzerinde etkili bir şekilde durmaya çalışacağız.

Pek çoğumuzun çocukluktan bu yana gelecekle ilgili hayalleri, yapmak istedikleri vardır. Kuşkusuz herkes iyi bir yaşam arzusu içerisindedir. Kimse ikinci sınıf insan olmayı istemez. En iyi evde oturmak, en iyi semtte yaşamak en iyi çevrede yaşamak… Kısacası her şeyin en iyisini isteriz fakat bunu yapan insanlar sayılıdır. İyi bir geleceğe sahip olmak ve kaliteli bir şekilde yaşamak için her şeyden önce çok çalışmak ve hedefine ulaşmak için başarıya götüren yolları büyük bir disiplin içinde geçmek gerekir. Bunun da ilk yolu aldığımız eğitimi nereye taşıdığımıza bağlıdır. Bunun için derslerdeki başarılar bizi yavaş yavaş geleceğe emin adımlarla yaklaştırmada birer araçtır. Aldığımız notlara göre iyi bir okul kazanırız ve kariyerimiz için iyi eğitim almak oldukça önemlidir. Peki kariyerimiz için bu kadar önemli olan akademik başarı için yapılması gerekenler neler olmalıdır size bunlar hakkında bilgilendirme yapmaya çalışalım:

Akademik Başarı İçin Yapılması Gerekenler

Akademik başarının artması için birinci kural inanmaktır. Hedefe ulaşmanın ilk şartı başarısızlık duygusunu bastırmaktır.

Kendimize olan sağlam inancımızdan sonra başarının önündeki engelleri aşmak gerekir. Bu engeller tembellik, kötü arkadaş gibi pek çok engeller olabilir. Bunları kenara itmek başarmak için şarttır.

Etkili ve verimli çalışmak için düzen tablosu oluşturmak gerekir. Herkesin ders çalışma metodu farklı olabilir. Kimisi anlamak için duyarak, kimisi görerek kimisi ise hem görerek hem duyarak öğrenebilir. Öğrenme metodunuzu belirledikten sonra ders çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kendinize ait bir çalışma köşesi ya da mümkünse odanız olması iyi olacaktır.

Etkili ve kalıcı öğrenme için dersi derste öğrenmeye özen göstermek gerekir.

Not almak önemlidir. ”Söz uçar yazı kalır ”demiş büyüklerimiz. Bu açıdan ders dinlerken önemli noktaları not etmeniz önemlidir.

Her gece yatmadan önce günün tekrarını yapmanız önemlidir. Özellikle yazarak tekrar etme çok daha etkili metotlar içinde sayılmaktadır.

Yeni konuları öğrenmeden önce dersin öncesinde yeni konulara göz atmanız fikir sahibi olmanızı sağlar ve yeni konulara adapte olmanızda yardımcı olur.

Her gün güne başlamadan önce kahvaltınızı muhakkak yapın. Verimli öğrenme teknikleri  içerisinde güne kahvaltı ile başlamanın algılama ve öğrenmede etkisi büyüktür. Hem fiziksel gelişim hem de algılamadaki etki için kahvaltı çok önemlidir.

Her gün erken saatte yatmayı alışkanlık haline getirin. Verimli öğrenmek için yeterince uyumak çok önemlidir. Güne zinde başlamak için kaliteli uyku çok önemlidir.

Planlı olun. Her gün yapmanız gerekenleri aksatmadan yapmaya özen gösterin. Dersleri zamanında öğrenip çalışmaya özen gösterin.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nasıl Olmalıdır?

Ders başarısını arttırmak için yukarıda sayılanların dışında verimli bir şekilde ders çalışmak ta çok önemlidir. Akedemik başarının artmasını sağlayan ve bu başarıda önemli bir etken olan verimli ders çalışma teknikleri nelerdir açıklayalım:

Ders çalışmaya başlamadan önce kendimize düzen oluşturalım.

Derse adaptasyon için bizi dersten uzaklaştıracak uyarıcıları ortadan kaldıralım. Bu uyarıcılar gürültülü bir ortam, uykusuzluk, dağınık bir ortam ya da ders çalışmamızı engelleyen biri olabilir.

Ders çalışırken önce işlediğimiz konuların tekrarını yapmalıyız. Yazarak ya da okuyarak hangisi sizin için daha etkiliyse o metodu kullanabilirsiniz.

Konuları kesinlikle anlamadan bir diğerine geçmeyin. Birbiriyle bağlantılı olan konularda birini anlamadan diğerine geçmek size zaman kaybettirecektir.

Konuları güzel kavradıktan sonra dersi pekiştirmek için test çözmek te çok önemlidir. Her gün belli sayıda test çözme alışkanlığı verimli bir şekilde dersi öğrenmenizde yararlı olacaktır.

Son olarak her hangi bir konuda takıldığınız ya da anlamadığınız yerleri muhakkak öğretmeninize sorun.

Tüm bu önerileri uyguladığınız takdirde ders başarınız beraberinde gelecektir. İleride sağlam bir gelecek için temelleri şimdiden en iyi şekilde atmış olacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.