Menü

Doğa

0

Doğa ile iç içe yaşamak nedense hep korkutucu gelir bir çok kişiye, oysa doğa olmasaydı yaşam olur muydu? biz olur muyduk? diye düşünüldüğünde, elbette doğa olmasaydı ne yaşam ne de insanlık olurdu. 

Bir düşünün doğa ile iç içe yaşadığımızı, diğer canlılarla birlikte. Diğer canlılar dendiğinde biraz tedirgin oldunuz değil mi? Eğer tedirgin olduysanız, bu demektir ki doğa ile yeterince tanışmamışsınız, bunun eksikliğini şu anda anlamanıza imkan yok elbette, fakat doğa ile gerçek anlamda tanıştığınız da,doğanın gerçekten yaşam olduğunun farkına varırsınız. İnsan ve canlı yaşamı için gereken her şey doğada mevcuttur. Eğer öyle olmasaydı insanlık bu güne gelebilir miydi dersiniz? Doğa hayattır felsefe değildir, tamamı ile bir gerçektir. Gelişen teknoloji, lüx binalar, teknolojik araçlar iyi güzel fakat, bunların yaşamı kolaylaştırdığı da bir gerçek, sadece unuttuğumuz bir şey var, o da doğa sayesinde varız. Üstelik bu dünyada yalnız değiliz, doğanın tek sahibi biz değiliz. Sahip çıktığımız söylenmese de, yeri geldiğinde, mesela bir pikniğe gidildiğinde, işte doğa, işte hayat bu gibi sözler sarfederiz, sahipleniriz, ama onun için hiç bir şey yapmayız. Bilinçli bir kaç sivil örgüt dışında hiç kimse bireysel olarak bir çaba göstermez yaşam kaynağımız olan doğa için. Oysa ki sahip olduğumuz doğa dışında her şeye özen gösteririz. 

Bir çok insan çeşitli böcek, haşere ve diğer canlılardan oldukça ürker, hatta betonların içerisinde karşılaşma ihtimali olmasa da mesela pikniğe gittiği zaman bir canlı gördüğünde hemen onu bir katil edası ile öldürmek gurur verici bir durumdur. Oysa diğer canlılar doğanın asıl sahibi, doğanın sürdürüle bilmesi adına yapılması gereken tüm koşullar o canlıların sayesinde devam ediyor. Her canlının yaşam hakkı olduğunun bilincine varmadığımız sürece yaşam gün geçtikçe zorlaşacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.