Menü

Far Cry 5 İncelemesi

0

Amerika’nın Ortasında Kaos Hüküm Sürerse..

2018 yılında bir çok büyük oyun çıktı. Asssasins Creed (AC) Origins ile yepyeni bir AC macerası yaşadık. Wolfenstein 2 ile Nazi avlamanın ve yeni bir God Of War oyunu oynamanın keyfine vardık. Bunların hepsi öncüllerinden farklı oyunlardı ama Far Cry 5 böyle olmadı. Artık dünyadaki bütün oyuncular Far Cry serisinin bir tekrardan ibaret olduğunu biliyor.

İlk oyunu CryTek yapımı olup farklı bir oyundu. İkinci oyun Ubisoft’un ilk Far Cry oyunuydu ve basit bir oynanışa sahipti. Üçüncü oyun bir efsaneydi ve  oyunun ek paketi gibi olan dördüncü oyun çıktı. Mekan ve hikaye hariç hiçbir şey değişmedi. Böyle devam edecek diye düşünürken Far Cry 5 çıkageldi.

Umut Kasabası’na Hoşgeldiniz

Far Cry 5, diğer oyunlarına benzeyen birçok özelliğe sahip ama genel bakılacak olursa oldukça farklı bir oyun. Oyun bizi ilk defa hikayeyi ortama yabancı olmayan birisinin gözünden anlatıyor. Karakterimizi biz yaratıyoruz ve bu da oldukça farklı bir şey. Hikayede Montana’nın Umut Kasabası’na doğru yola çıkıyoruz. Burada türlü garip işler dönüyor. Yıllar önce Seed ailesi kasabadaki bütün mülkleri satın almaya başlıyor ve kendi nüfuzunu kuruyor. En sonunda kendi inançları ile yepyeni bir kilise kuruyorlar ve dünyanın sonunu bekleyen ölümcül bir tarikat oluşturuyorlar. Bizim “Ulusal Muhafız” ekibimiz de bu tarikatın lideri Joseph Seed’i yakalamaya Umut Kasabası’na geliyor ve hikayemiz başlıyor.

Oynanış

Far Cry 5 yine klasik Far Cry ruhuna sahip. Ama oyun artık sana ana hikayeyi sırayla vermiyor. Umut kasabası Seed ailesinin ferdleri tarafından parsellere ayrılmış durumda. Haritanın güneyinde Josep’in en büyük kardeşi John hüküm sürüyor. John insanlara zorla ‘’EVET’’ dedirtmeye takmış bir avukat. Haritanın doğusu üvey kız kardeşleri Faith Seed tarafından kontrol ediliyor ve Faith tarikattaki en tehlikeli kişi. Çünkü insanları hipnotize eden Bliss gazını üretiyor. Kuzeyde ise taikatın askeri lideri Jacob bulunmakta. Bu adam da insanlara ‘’ONLY YOU’’ şarkısı dinletip hipnotize eden bir eski asker. Biz de türlü görevler yaparak, outpost temizleyerek, insanlara yardım ederek veya tarikata hizmet eden şeyleri yok ederek Direniş Puanı kazanıyoruz.

Her bölgenin direniş puanı farklı ve bu puan dolduğunda o bölgenin liderini öldürmeye gidiyoruz. Üç lider de öldüğünde oyunun final kısmı başlıyor ve Josep ile hesaplaşmaya gidiyorsunuz. Oyun bu anlamda oldukça güzel. Bizi bir şeye zorunlu kılmaması ve birbirinden farklı 3 bölgede türlü yan görevlerle uğraşmak, balık tutmak, benzinlik patlamak gibi aktiviteler oldukça eğlenceli.

Kaos Egemenliğine Karşı İsyan

Far Cry 5 ile artık direnişimizde tek başımıza değiliz. Oyun boyunca yardım ettiğimiz bazı karakterler size Companion olarak eşlik ediyor. İsterseniz sinsi bir okçu, isterseniz cesur bir pilot veya ölümcül bir jaguarı yoldaş edinebilirsiniz. Bu yoldaşlar siz öldüğünüzde sizi tekrar ayağa kaldırma özelliğine de sahip. Yani oldukça işlevsel.

Oyun asla sizi sıkmıyor ve aksiyon olarak sizi doyuruyor fakat  çok tekrara düşüyor. Oyun boyunca “Direniş Puanı” kazanmak için hep aynı şeyleri yapıyoruz. Görevler hep bir yerdeki kötüleri öldürmeye odaklı ve tarikatın liderleri ile karşılaştığımızda yaşanan şeyler hep aynı. Oyun belki sizi bu yönden sıkabilir. Ama hikayesi, aksiyonu ve balık tutmanın o muhteşem hissiyatı için denenmesi gereken bir yapım. Oynamanızı tavsiye ediyorum. İyi oyunlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.