Menü

Fotoğrafçılık Hobisi Nedir?

0

Yıllar öncesinden başlayan bu tutku ilk olarak mağaralara, derilere resimler çizerek bir şeyler anlatmaya çalışmış ya da bir durumu çizmiş insanlarla başlamış. Yıllar geçse de bu ihtiyaç süregelmiş ve sonunda fotoğraf makineleri icat olmuş. İlk olarak Araplar tarafından bulunmuş geliştirilerek 1822 yılında ilk fotografik görüntü çekilmiş. Ve son dönemlerde hızla gelişerek dijital olarak mükemmel kareler yakalayabilir hale geldi. Şu an telefonlarımız da dahi amatör olarak fotoğrafçılık yapabiliyoruz. Hatta bazı telefonlar artık kaliteli fotoğraf makinelerini aratmıyor. Bu yüzden de artık fotoğrafçılığı hobi olarak yapan insan sayısı teknolojiyle her geçen gün artıyor.

Amatör Fotoğrafçılık

Elimizde digital ya da analog basit ya da profesyonel bir makineyle yeni başlayıp önünüze gelen tüm güzelliklerin fotoğraflarını çekeriz. Amatör fotoğrafçılığın güzel yanı kendimiz için çeker ve genel olarak bir kitleye beğendirmek zorunda değilizdir. İstediğimizi çekeriz, hoşumuza gideni. Hobi olan fotoğrafçılık budur. Profesyonel fotoğrafçılık gibi stresi yoktur. Profesyonel olmaksa zordur fotoğrafçılığı zaten hobi olarak yapmak istiyorsanız ve bir beklentiniz yoksa çok fazla kendinizi üzmeyin profesyonel olmak için. Amatörlük iyidir. Aile arası fotoğraf çekersiniz. Özel günlerde çekersiniz size fazlasıyla yeter.

Fotoğrafçılık Hobisinin Masrafı

Genel olarak fotoğrafçılık hobisinin masrafı yoktur. Tabi bazı özel istekleriniz yoksa. Mesela ben fotoğrafım da netlik istiyorum derseniz fotoğraf çektiğiniz cihazınızın lensi iyi olmalıdır. Ben küçük böcekleri, küçük şeyleri çekmek istiyorum diyorsanız zoom ayarı iyi olmalı ve zoom yaparken yine iyi bir lens ile görüntü kalitesini bozmamalıdır.  Fakat basit bir cihazla büyük beklentileriniz yoksa eğer çektiğiniz fotoğraflar sizi ve yakınlarınızı mutlu etmeye yetecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.