Menü

Hızlı Okumak ve Hızlı Anlamak İçin Taktikler

0

Okumak hem kültürel birikim edinmek, hem de iyi bir meslek sahibi olmak isteyenler için vazgeçilmez bir eylemdir. Sayıları az bulunan nadir kimseler içinse okumak, ekmek ve su kadar hayatlarının vazgeçilmezidir. Günümüzde okumak kadar önemli olan başka bir durumsa hızlı okuyabilmek, ama hızlı okurken de okuduğunu anlayabilmektir. Bu makalede hızlı ve anlayarak okuma tekniklerine yer verilmiştir.

İyi bir okuma için göz sağlığına dikkat!

Sadece hızlı okumak için değil, okumak hayatının vazgeçilmezi olan herkes için göz sağlığını muhafaza etmek önemlidir. Gözleri, okumanın getireceği bozukluk ve yorgunluktan korumanın yolu ise, okunan sayfanın gözlerimize 30 cm uzaklıkta olmasıdır . Ayrıca gözlerde bir görme bozukluğu olduğu düşünülüyorsa göz doktoruna mutlaka görünmelidir. Gözleri sağlam kimseler senede bir kez, gözleri bozuk kimseler ise 6 ayda bir kez muayene olmalıdır. Çünkü gözlerinin bozukluk seviyesi değişmiş olabilir. Bu da tekrar görme sorunu yaşamalarına sebep olur.

Okuma öncesi konsantrasyon önemli

Her ne kadar okuma işlemi ilk gözden başlasa da asıl okuyanın göz değil beyin olduğunu unutmamalıdır. Konsantrasyon toplanmadan yapılan okuyuşlarda fark etmeden  sürekli geri dönüşler yapılmaktadır.

Sesli okuma alışkanlığınızı bırakın!

Dudaklarla değil gözlerle yani sessiz okunmalıdır. Bu okuma biçimi , size iki katı vakit kazandırır. Sesli okuma yalnızca topluluk önünde okuyanlar ve okumayı yeni öğrenen çocuklar için gereklidir. Çocuklar okuduklarını sesli okuyarak, yeni kelimelerle konuşmayı da öğrenirler.

Blok okuma tarzı

Kelimeleri tek tek okumak büyük zaman kaybıdır. Gözler için de oldukça yorucudur. Bu yüzden blok okuma tarzı geliştirilmelidir. Blok okuma, birkaç kelimeyi bir bakışta okumak yani cümleyi ikiye üçe bölerek okumak anlamına gelir. Bazı yazılar, türüne göre daha az kelimeden oluştuğu için birkaç bakış, bütün cümleyi okumak için yeterli olmaktadır. Akademik makaleler gibi bazı yazılar ise, daha fazla kelimeden oluşan cümleler içerir. Bu cümlelerde göz daha sık olarak durur. Bu tarz yazıları hızlı okuyabilmenin çaresi, gözleri daha fazla kelimeyi bir bakışta okumaya alıştırmaktır.

Okuduğunuzu anlamakta zorlanıyor musunuz?

Okunulan metin anlamakta zorlanılan cümleler içeriyorsa,  biraz yavaşlamak gerekir.  Fakat bir kelime üzerinde takılıp kalınmamalıdır. Çünkü cümlenin devamı anlaşılamayan yeri açıklayacak nitelikte olabilir. Elimizde bir kurşun kalem bulunması, bu gibi durumlarda zaman tasarrufu sağlar. Anlamadığımız yerin altını çizer, bütünüyle parçayı okuduktan sonra hâlâ anlamamışsak, internet veya sözlük üzerinden gerekli araştırmayı yapabiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.