Menü

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

0

Bildiğiniz üzere hosting, internet sitenizin yayında olması için kullandığınız ve gerekli olan alana verilen isimdir. Bir domain (alan adı) aldıktan sonra, web sitenizi domain içerisinde yayınlamak ve e-mail kullanmak için de hosting satın almanız gerekmektedir. Hosting hem kurumsal hem de bireysel kullanıcılar için oldukça önemlidir. Bununla birlikte hosting özellikleri, lokasyonu, sunucu yanıt süresi, ziyaretçi trafiği gibi pek çok noktada hosting alırken dikkat edilmesi gereken temel konular yer almaktadır.

Hostingde Tecrübe Faktörü

Öncelikle yer sağlayıcı belgesi olan firmaları tercih etmelisiniz. Sunucu hizmeti vermede yetkili ve referansları olan firmalarla çalışmalısınız. Hosting, sitenizin alt yapısını oluşturacağı için tüm dosyalarınız, mailleriniz ve diğer önemli verilerinizin burada toplanacağı için güvenliğinizi de önemsemelisiniz.

Hostingde Lokasyon Seçimi

Hosting firması seçerken hizmet veren firmanın sunduğu sunucunun bulunduğu ülke ve IP numarası gelmektedir. Dolayısıyla hem sitenin bulunduğu ülkede yer alması özelliği ve aynı ülkedeki kullanıcıların siteyi ziyaret etmesi sırasındaki site açılış hızı etkili olacağı unutulmamalıdır.

İşletim Sistemi Uyumu

En önemli hosting seçimi özelliklerinden biri de hangi işletim sistemine sahip hosting seçileceğidir. Verimli kullanım için PHP tabanlı yazılımlar için Linux hostingler, ASP, ASPX tabanlı yazılımlarda da Windows kullanılmaktadır. Her iki yazılım dili de uyumlu olması durumunda en iyi performans ve uyumlulukla çalışmaktadır.

Email Paketi Seçimi

Hosting hizmeti alırken bireysel ya da kurumsal kullanım için size uygun olan e-mail paketini seçerek almanız gereklidir. E-mail sayısının fazla olmasının size çok fazla bir katkısı olmayacaktır. Ancak e-mail kotası bu noktada oldukça önemlidir. Çünkü iletilerinizin bir kopyasının sunucuda olması nedeniyle ve webmail kullanılması faktörüyle e-mail kotasının minimum 2GB olması gerekmektedir. Ancak webmail kullanmıyor ve Outlook gibi programlarla maillerinizi bilgisayarınıza indiriyorsanız ortalama 500 MB e-mail kotası sizin için yeterlidir. Sonuç olarak hosting hizmeti alırken sizin ihtiyaç ve beklentilerinize uygun olması ve kullandığınız sistemlerle uyumlu çalışması verimlilik açısından en uygun tercih olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.