Menü

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Gün içerisinde sıkça kullanılan telefonlar hayatımızda büyük kolaylıklar sağlıyor. Ne kadar sıfır telefon almak istenilse de yüksek fiyatlar sebebiyle ikinci el telefonlar tercih ediliyor. Bu yazımızda ikinci el telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle alacağınız ikinci el telefonun garanti durumu hakkında bilgi edinmeli, ve faturası mevcut mu öğrenmelisiniz. Son zamanlarda sıkça sahte faturalar düzenleniyor. Bu yüzden faturayı dikkatli bir şekilde inceleyip ilgili cihaza ait olduğundan emin olun. Ayrıca alınacak olan ikinci el cep telefonunun aksesuarlarının tam olması da oldukça önemlidir. Önceden kullanılmış olan yan sanayi ürünler cihazın ömrünü azaltacağı için tüm aksesuarları tam ve orijinal olan cihazları seçmeye özen göstermelisiniz. Cihaza ait IMEI bilgilerini BTK üzeriden sorgulamanız da oldukça önemlidir. Böylece alacağınız cihaz çalıntı mı, yurt içi kaydı yapılmış mı kolayca öğrenebilirsiniz.

İkinci el telefon alırken cihazın kozmetiğine de önem vermelisiniz. Cihazın önünde ve arkasında çizik bulunmaması daha iyi olacaktır. Ekranında kırık veya darbe bulunan ikinci el cep telefonlarından ise uzak durmanız tavsiye edilir. Cihazın dokunmatiğini test etmeli, telefon kamerası ve telefonun diğer özelliklerini de çalışıyor mu diye mutlaka kontrol etmelisiniz.

Daha ucuz olması sebebiyle ikinci el cep telefonları tercih ediliyor fakat alacağınız ikinci el cep telefonunu detaylı bir şekilde incelemezseniz paranızı çöpe atmış olabilirsiniz. Çünkü kötü cihazlar kısa sürede arızalanarak daha çok masraf çıkaracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.