Menü

İzlemeniz Gereken Gelmiş Geçmiş En Duygusal Filmler

0

Duygusallık insanın doğası gereği en çok yaşantısı içinde yer alan faktördür. İzlenildiğinde insanların gözünde yaş bırakmayın oldukça duygusal yoğunlukta olan filmleri sizler için topladım. Peki nedir bu filmler? Gelin beraber inceleyelim.

Schindler’s List (1993)

Film, Nazi partisine üye olan Schindler’in 1.100’den fazla yahudinin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Avrupa’nın büyük katliamlarla yüzleştiği bu dönemde bu adamın yaptıkları inanılmaz. Üstelik katliamların başrol oyuncusu olan Nazi partisine üye olan adamı bu iyilikleri yapmaya iten şey neydi? Film tamamiyle gerçek bir hikayeden alıntı. Film dünya çapında kurgu, müzik, senaryo, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni ödüllerine layık görüldü. İzleyenlerin gözünden yaşlar akıtan film hala günümüzde de popülerliğini korumakta.

Eşkiya (1996)

Doğu Anadolu Bölgesinde Cudi dağlarında eşkiyalık yaparak hayatlarını ve geçimlerini sağlayan 35 arkadaş bir jandarma baskınıyla tutuklanır. Neredeyse tamamının çatışma esnasında can vermesi, birkaçının da hapiste ölmesi sonucuyla geriye sadece Baran kalır. Yıllar sonra hapisten yaşlı halde çıkan Baran köyüne dönmek ve yaşantısına devam etmek ister lakin köy tamamen baraj suları altında kalmıştır. Hayatının izlerini süren Baran bilmediği bir gerçekle karşılaşacaktır. Kendilerini jandarmaya ihbar eden ve çocukluk aşkını İstanbul’a başlık parasını vererek kaçıran kişi çocukluk arkadaşıdır. Film sinemaya girdiği sene gişe rekorlarını alt üst etmiş ve duygusal dallarda pek çok ödüle layık görülmüştür. Günümüzde hala pek çok kişinin en sevdiği filmler arasındadır.

Canım Kardeşim (1973)

Küçük Kahraman ağabeyinin arkadaşı Halit ve ağabeyi ile mutlu bir hayat sürmektedir. Çok fazla paraları olmayan ve devamlı bir işte çalışmayın bu ikilinin tek amacı Kahraman’ın okulunu bitirmesi ve kendileri gibi rezil bir hayat sürmemesidir. Her şekilde neşeli bir hayat süren üç kişini hayatı bir gün Kahraman’ın öğretmeninin acı gerçeği ortaya çıkarması ile son bulacaktır. Kahraman kan kanseridir ve ölmeden önce tek isteği bir televizyona sahip olmaktır. İzleyenlerin gözünde yaş bırakmayan film hala en duygusal filmler arasındadır.

Yeşil Yol (1999)

Dört dalda Oscar ödülüne aday gösterilen filmin konusu Jonh Coffey adlı zenci ve iri yarı bir mahkumun ne kadar yumuşak huylu olduğu ve doğaüstü güçleriyle neler yapabildiği ile ilgilidir. John Coffey işlemediği suçlar yüzünden tutuklanmış ve hapis hayatı başlamıştır. Çok geçmeden hakkında idam kararı gelen John’un en yakın arkadaşı ise yine hapishane görevlisi olan Tom Hanks’tir. Film duygu dolu filmler arasında baş sıralarda yer almakta.

Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi (2009)

Parker Wilson adında bir profesör gece yarısı tren istasyonundan geçerken bir köpek bulur. Bu köpeği sahiplenip evine götüren profesör ve köpek arasında inanılması güç bir bağ kurulur. Köpeğe Hachiko adını veren profesörün başına gelenlerden sonra Hachiko’nun yaptıkları unutulmazdır. Film tamamiyle gerçek bir yaşantıdan alınmış olduğu için filmi izleyen insanlar genellikle gözyaşı dökerek bu olay karşısında dayanamamaktadır. Pek çok sinema dalında Oscar’a aday gösterilmiş ve gişe rekorları kırmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.