Menü

Kalanşo Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması

0

Çiçek sevenlerin mutlaka dikkatini çekebilecek çiçeklerden birisidir kalanşo. İlk başlarda çok sıradan bir çiçek gibi görünse de, narin çiçekleri açtığında insanı adeta büyülemektedir. Özellikle ateş rengi kalanşolar insanı mest etmektedir. Bu güzel çiçeğin dikilmesi, bakımı ve saksı aktarımıyla ilgili ufak ipuçları verelim;

Kalanşo tohumdan üreyebilse de, kökten ayırma yöntemi kullanarak, büyük bir saksıdan bölerek yetiştirmek çok daha sağlıklı ve pratik olacaktır. Çünkü kalanşo bu şekilde kendini daha hızlı toplar ve daha kolay yetişir. Ancak unutulmamalıdır ki, kökten çoğaltma yöntemi için en uygun zaman Mayıs ayı ve Haziran ayının ilk günleridir.

Kalanşo Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması

Merak edenler için tohumdan üremeyi de anlatalım; çiçekçiden alacağınız ufak tohumları on cm kadar bir pamuğun arasına aralıklı biçimde koyup, günde bir kere fısfıs ile ıslatarak loş bir ortamda bekletebilirsiniz. Yaklaşık bir hafta içinde yeşermeye başlayacaktır. Daha sonra filizlenme başlayınca pamuktan ayırmadan saksıya koyup, üzerine iki parmak toprak örterek gene fısfıs ile sulayabilirsiniz. Çok güneşte tutarsanız ya da çok sularsanız filizlerden verim alamazsınız.

Kalanşo senede 6 veya 7 kere çiçek açabilir ancak ona istediklerini vermemiz gerekir. Sıcaklık olarak en az 14, en fazla 25 derecede verimli şekilde yaşayabilir. Hava akımlarından çok etkilendiği için, mümkün olduğunca akıma maruz bırakılmamalı, çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda tutulmamalıdır. Değilse çiçek açmaz ve yeşil yaprakları solmaya başlar. Suyu fazla sevmediği için, aşırı suda direkt çürümeye başlayacaktır. Bu yüzden kış aylarında çok az sulanmalı, yaz gelince de su miktarı biraz artırılmalıdır. Sadece bu ufak noktalara değinerek, sevimli kalanşonuzun güzel çiçeklerini görebilirsiniz.

Sulama yöntemine değinmemiz gerekirse; yapraktan sulamaya çok ihtiyaç duymaz kalanşomuz. Direkt kuru toprağı ıslatarak sulamamız yeterli olacaktır.

Kalanşo, düzenini seven bir bitkidir. Eğer ekstrem bir durum yoksa, kalanşonuzun saksısını ve yerini değiştirmemeye çalışın. Saksısı küçük gelmeye başladıysa, çiçeksiz olduğu bir zamanda, yılda sadece bir kez değişim yapmanız uygun olacaktır.

Kalanşomuzun çiçekleri kuruduğunda, sapıyla birlikte koparmak yerine, sadece kuruyan çiçek kısmını bitkiden ayırırsanız yeni çiçek açma sürecini hızlandırmış olursunuz. Budamasını ise senede bir kez yaparsanız, daha gür bir bitki elde edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.