Menü

SEO Uyumlu Makale Yazma

0

Sitelerin arasında rekabet artmaya başladıkça ve internet kullanım oranı yükseldikçe seo uyumlu yazı yazmak da ihtiyaca dönüştü. Dil bilgisinden uzak, içerik olarak verimsiz ve kopyala-yapıştır içeriklerin miadı doldu.
Bu yazıda, seo uyumlu yazı yazma konusunu incelerken metin ağırlıklı siteleri baz aldım. Bir arama motoru sitemizi indexlerken bize şunu diyor: “Yazılarınız içerik olarak, insanlar için açıklayıcı ve doyurucu olmalı. Ama gereksiz konu dışı içerikle de okuyucu sıkılmasın.” Yani metin, ziyaretçiyi o sayfada gerektiği kadar tutsun. Peki nasıl? İşte bu cevabı gerekçelerine girmeden teknik detaylarla anlatıyorum.

Madde Madde SEO Uyumlu Makale Yazma Detayları

1- Öncelikle makalenizde ki kelime sayısının 100’ün altında olmaması gerekir. Ayrıca 300 kelime civarında tutulması ideal olacaktır.

2- Arama sonucunda çıkacak olan kelime (anahtar kelime) yalın halde, yani ek almadan, %3 ün üzerinde bulunmamalıdır. 100 kelimelik bir makalede en fazla 3 kere geçmelidir. Yalın hali dışında ek almış şekillerinin de metin için de bulunması verimli olacaktır. Google metnin doğal durmasına önem vermektedir.

3- Paragraf içerisinde resim, video gibi medyaların bulunması faydalıdır. Medya yerleşiminde görsel sunuma dikkat etmek faydalıdır.  Ayrıca görsellerin isim ve etiketlerinin ( Html dilinde  alt=”resmin üzerine gelince yazacak yazı” adlandırdığımız etiket gibi) anahtar kelime içermesi avantajdır.

4- Yazı içerisindeki başlıklarda (h2,h3 gibi) anahtar kelime bulunması yazımıza olumlu etki yapar.

5- Anahtar kelimenin ilk cümlede yer alması, mümkünse sayfa adında (linkte) yer alması da önemlidir.

6- Bir site içerisinde birebir aynı anahtar kelimeye sahip çok fazla yazı bulunması da sakıncalıdır.

7- Yazının bulunduğu sayfadaki görsel sunuma dikkat etmek ziyaretçinin siteden direk çıkmasını engelleyecektir. Unutmayalım ki hemen çıkma oranları sayfayı arama sonuçlarında alt sıralara düşürecektir.

8- Yazı içerisinde internet sitesinin diğer bir sayfasına veya başka bir siteye bağlantı(link) vermek de artı puandır.

9- Metnin kopyala-yapıştır olup da kaynak belirtilmemesi zaten en riskli hareketlerdendir. Geçici veya kalıcı olarak arama sonuçlarından çıkartılabilirsiniz. Ancak haber sitelerinde bu durumun istisnaları mevcuttur.

Bu temel kurallar hem bugün için hem de ilerleyen dönemlerde sitenizin yere sağlam basmasını sağlayacaktır. Hızlı bir çıkış yakaladıktan sonra sert bir düşüş yaşamak istemiyorsanız bu detayları mutlaka göz önünde bulundurmanızı öneririm. Özetle ziyaretçi sayfada aradığını bulmalı, sıkılmamalı ve sayfada yeterli zamanı geçirmelidir. Arama motoru robotları da sayfayı içerik olarak doğal bulmalı ve arama sonuçlarına yansıtmaya ikna olmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.