Menü

Sık Görülen Chrome Hataları ve Çözüm Aşamaları

0

Chrome tarayıcısı da her tarayıcı, her bir yazılım gibi çoğu zaman bize çeşitli sorunlar çıkartan bir çeşit yazılımdır. Ancak bu sorunları gördüğümüz de hemen yazılımı silmek yerine veya daha farklı çözümler üretmek yerine direkt olarak sorunu çözmek daha mantıklı olacaktır.

Pencerelerin Donması

İnternet tarayıcılarının ortak problemi olan pencerelerin donması problemi Chrome tarayıcısının da hangi sürümlerinde olursak olalım yine oluşabiliyor. Birçok sekme açık çalışan bir tanesi olarak karşılaşmış olduğumuz bu durumda yanıt verememe fakat düzeltmenin de oldukça basit bir çeşit yolu bulunmakta. Shift + Esc basarak Chrome tarayıcısına ait olan görev yöneticisini açıyorsunuz ve çalışan eklenti ve sekmeleri görebiliyorsunuz. Sorunu yaşamakta olduğunuz eklenti veya sekmeyi o an dondurabilir, kaldırabilirsiniz. Yine tarayıcınızın normal haline döndüğünü göreceksiniz.

Chrome Temizleme

Chrome internet sayfalarını açamıyor olmanız veya yüklememekte kararlı ise ve sıkça çöküyor ise sisteminizde virüs olma ihtimaline karşı olarak da chrome ait olan zararlı yazılım ve virüs türevlerini temizleme uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamanın adı Chrome Clean-Up-Tool. Windows sisteminize ücretsiz bir şekilde yükleyeceğiniz bu ufak yapıya sahip araç ile taramalar yapıp chrome tarayıcısının doğru ve düzgün bir biçimde çalışabilmesine engel olan virüsleri kaldırmaktadır. Virüslü yazılımlara ek olarak şüpheli yazılım, eklenti ve uzantıları da görebiliyorsunuz. Yine tabii ki bu araç da bir çeşit anti virüs yazılımı kadar profesyonel değildir. Bu yüzden anti virüs niyetine kullanmamalısınız.

Tarayıcı Ayarları Nasıl Sıfırlanır?

Chrome tarayıcısının temizleme fonksiyonu ve anti virüs yazılımları ile problemini çözememiş iseniz tarayıcının ayarlarını da sıfırlamanız mümkün. Chrome menüsüne tıklayın ve ayarlar sonrada gelişmiş diyerek sayfanın en aşağısına inin ve ayarları sıfırla diyebilirsiniz.

Korunan Sistem Verileri ve Onarımı

Chrome tarayıcısını ilk günkü durumuna çevirebilmek işinize yaramamış ise deneyebileceğiniz bir yöntem daha var aslında. Sistem dosya denetleme aracını deneyebilirsiniz. Bozuk olan veya eksik olan sistem dosyaları ile ilgili problemleri de çözmekte olan aracı komut sistemi penceresinde SFC.EXE /SCANNOW şeklinde yapabiliyorsunuz ve bu şekilde onarımlarını gerçekleştirebiliyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.