Menü

Stranded Deep İncelemesi

0

Bağımsız yapımcı Beam Team Games’in üzerinde Ocak 2015’den beri çalıştığı ve günümüz itibariyle hala “erken erişim” bir oyun olma özelliğini koruyan Stranded Deep, oyun piyasasındaki hayatta kalma konulu oyunlar listemizde ön sıralarda yerini almakta.

Boyut itibariyle 2 GB’ı bulmayan kendisi küçük ama içeriği büyük bu oyunda amacımız hayatta kalmak. Survival Crafting temalı Stranded Deep’de bir uçak kazası sonucu kendimizi okyanusun ortasında buluyoruz. Küçük bir kurtarma botuyla küreklere asıla asıla minik tropikal adalardan oluşan bir bölgede karaya çıkmayı başarıyoruz. Bu dakikadan sonra yapmamız gereken ise bu ıssız bölgede yaşamsal ihtiyaçlarımızı bir şekilde karşılamak ve hayatta kalmak.

Bir üstte de bahsettiğimiz gibi Stranded Deep tropikal adada hayatta kalma temalı bir oyun. Bol bol hindistan cevizi sütü içip, derin denizlerle çevrili adalar arasında yol alacağız. Bu adalarda hepsi zamanla tükenen malzemelerimizi yaşam bölgesi olarak seçtiğimiz yere toplayıp ihtiyacımız olan şeyleri crafting sistemiyle yapmamız gerekiyor. Bu malzemeler palmiye yaprakları, palmiye ağacı gövdesinden keseceğimiz tahtalar, yine hindistan cevizlerini toplayacağımız ağaçlar, domuz derisi ve eti, taş parçaları, çeşit çeşit bitkiler (ki bu bitkilerle zehirlenme, güneş yanığı gibi durumlardan korunmak için iksirler yapıyoruz) gibi zamanla tükenen ve oyunda bizi sürekli ada ada dolaşmaya iten temel malzemeleri oluşturuyor.
Stranded Deep’de muadili bir çok hayatta kalma konulu oyunun aksine, karada, savaşmanız veya kendinizi korumanız gereken saldırgan bir düşman yok. Ta ki bir şekilde olur da açık denizde ilerlerken kendinizi suyun içinde bulana kadar. Oyunda çok çeşitli bir su altı dünyası resmedilmiş. Karadan çok denizi gördüğümüz bu oyunda başta Büyük Beyaz Köpekbalığı olmak üzere, irili ufaklı bir çok yenilebilir balık türü, yengeçler, zehirli su yılanları, kaplan köpek balığı ve hatta balina gibi bir çok su canlısıyla karşılaşıyorsunuz. Küçük botunuzla açık denizde fazla açılırsanız büyük köpek balıkları burunlarıyla botunuza alttan vurup sizi düşürmeye çalışıyorlar. Düştüğünüzde ne olduğunu ise anlatmama gerek yok.

Su altı dünyasının bu kadar detaylı resmedilmesinin bir nedeni de sizin adalar arasında dolaşmanın yanı sıra çevrenizde bulunan batıklarda teçhizat ve malzeme aramak zorunda olmanız. Bir süre sonra illaki derin denize açılıp bu gemi batıklarına dalarak, batık içerisinden ihtiyacınız olan malzemeleri çıkartmanız gerekmekte.

Oyunun ilerleyen zamanlarında gerekli silah ve teçhizatı yapabilirseniz su altı dünyasının en büyük predatörü büyük beyaz köpek balığı başta olmak üzere tüm potansiyel düşmanlarınızı avlayıp derilerini alet edevat yapımında kullanabiliyorsunuz. Eğer böyle heyecanlar yaşamak istemiyorum, ben bu tropikal atmosferin ve huzur veren su altının manzarasını saldırı korkusu olmadan yaşamak istiyorum diyorsanız balon balığından yaptığınız bir iksir sayesinde 12 saat boyunca denizlerde köpek balığı korkusu olmadan yüzmeniz mümkün.

Su altı dünyasına meraklıysanız, hayatta kalma konulu oyunları seviyorsanız Stranded Deep bu ikisini bir arada bulabileceğiniz güzel bir dünya sunuyor size. Multiplayer seçeneğinin olmaması karşımıza bir eksi olarak çıkarken Stranded Deep tek kişilik dünyasında size çok uzun bir oyun süresi de maalesef vadetmiyor. Oyunu Steam’den şu an için 24,00 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.