Menü

Uzaktan Bilgisayarı Nasıl Yönetebilirim?

0

Kimi zaman, bilgisayarınız ve siz aynı ortamda olmayabilir; ancak bilgisayarınızdan yapacağınız işlemleriniz olabilir. Özellikle ani gelişen seyahatler gibi durumlarda, bilgisayarı uzaktan yönetme seçeneği oldukça işinize yarayacaktır. Ayrıca; uzak mesafede bulunan bir arkadaşınızın bilgisayarına bağlanarak, onun yapamadığı işlemleri yapma konusunda da yardımcı olmanız mümkündür.

Uzaktan Yönetme Seçeneğini Aktifleştirme

Bilgisayarın güvenliğini sağlamak amacıyla, klasik ayarlarda uzaktan yönetme seçeneği pasif haldedir. Aktifleştirme işlemini gerçekleştirerek, dilediğiniz zaman bilgisayarınıza ulaşmayı mümkün hale getirebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarınızın denetim masasını açın.

Denetim masasında bulunan, güvenlik seçeneğinde yer alan, bir uygulamaya güvenlik duvarı üzerinden izin ver seneğini tıklayın.

Karşınıza çıkan seçenekler arasından uzaktan yönetme seçeneğini bulun ve karşısında bulunan kutuya tik işaretini koyun.

Uzaktaki Bilgisayara Bağlanma

Bilgisayarınızın tüm bilgisayarlara bağlanmasını önlemek için özel ayarları bulunmaktadır. Denetim masasındaki görev zamanlama bölümüne girerek, burada bulunan eylemler seçeneğinden, bilgisayar seçmelisiniz. Bilgisayarınız ve uzaktaki bilgisayar arasında daha önce bağlantı kurulduysa, direkt olarak seçebilirsiniz. Aksi takdirde, IP bilgisini girerek, bilgisayarları birbirine tanıtmalısınız. İşlemi tamamladıktan sonra, bir ekran açılacaktır. Bu ekran yardımıyla, bağlı olduğunuz bilgisayar üzerinden işlemler yapabilirsiniz.

İşleminizi tamamladıktan sonra görev zamanlayıcısını kapatmak, bilgilerinizin güvenliği için son derece önemlidir. Ayrıca, eğer kişisel ve güvendiğiniz bir kişinin bilgisayarı değilse; tanımlı bilgisayarlar arasında bilgisayarınızı bırakmamalı, her işlem için tekrar IP girerek tanımlamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.