Menü

Windows Mavi Ekran Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

0

Mavi ekran hatası Microsoft İşletim sisteminde ciddi hata ile karşı karşıya kalması ile aniden karşımıza çıkarlar. Mavi ekran hatasıyla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değilseniz mutlaka teknik servisten yardım almanız tavsiye edilir. Mavi ekran ile karşılaştığınız andan itibaren demek oluyor ki bilgisayar da bulunan verilerinizi kaybedeceksiniz anlamında geliyor. Mavi ekran hatasında donanımsal ya da yazılımsal kaynaklı olabiliyor.

Mavi Ekran Hatası Neden Olur?

Bu hata genellikle bilgisayarın donanımsal aygıt ve donanım sürücü yazılımlardan meydana gelmektedir. Normal kullandığınız programlar böyle hataya sebep olmuyor. Eğer bilgisayar programa bağlı hata verirse sistem geri yükleme yapılarak bilgisayar hatası çözümlenmiş olur. Mavi ekran hatası işletim sisteminin durdurulması ve bozulmasına yol açar. Bilgisayar da mavi ekran hatası alıp bilgisayar yeniden başlıyorsa bu hata ile alakalı bir durumdur. Mavi ekran hatasını okumak isterseniz eğer minidump dosyalarına bakabilirsiniz.

Mavi Ekran Hata Çözümleri

Sistem kurtarma yöntemi ile mavi ekran sorununa almış olduğunuz sistem yedeği sayesinde yedeğe geri dönerek sorunu çözmeye yarayabilir, bu işlem ile bilgisayar açılıyor ise hata sürücüden kaynaklı oluyor demektir. Windows işletim sisteminde kötü amaçlı yazılım taraması kullanmanız da oldukça fayda olacak. Donanım kaynaklı mavi ekran hatasında Ram ve diğer donanımlar için hata ayıklamayı kullanın. Bilgisayarınızda aşırı ısınma varsa kontrollerini sağlayın. Eğer bu çözümlerle uğraşmak istemezseniz Windows’u yeniden yükleyerek mavi ekran hatasından tamamen kurtulabilirsiniz. Eğer sistem yeniden yükledikten sonra mavi ekran hatası alıyorsanız sorun kesinlikle donanımdan kaynaklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.