Menü

Wix Site Nasıl Kurulur?

2

Son zamanlarda internet üzerinde bir web sitesi oluşturmak isteyen herkesin en çok tercih ettiği hazır site altyapılarından birisi de Wix’tir. Normalde çoğu zaman oldukça zorlayıcı bir iş haline gelebilen site kurma işini fazlasıyla kolaylaştıran ve bu özelliği nedeniyle ülkemizde milyonlarca kişi tarafından tercih edilen Wix ile hızlı ve pratik bir şekilde web sitesi kurabilmek mümkün olmaktadır.

Wix Nedir?

Adeta bir yap boz formatı ile internet sitelerinin oluşturulmalarına imkân veren aracı bir site olarak da nitelendirilebilecek Wix, kendine ait bir kodlama sistemine sahiptir. Bu nedenle Wix’î kullananmüşterilerin tek yapmaları gereken istedikleri şablonlar üzerinden hayallerindeki web sitelerini kurmaktır. Ücretsiz olarak da kullanılabilen Wix’te herhangi bir ücret ödenmemesi halinde kurulan sitelerin farklı alanlarında Wix reklamlarının görünmesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kurulan internet sitelerini domainlere bağlamak için de sistem yine kullanıcılarından ücretli üyelik almalarını talep etmektedir.

Wix Sitesi Kurabilmek İçin Gerekenler Nelerdir?

Gelişmiş teknolojisi ve hazır site şablonlarının şıklığıyla dikkat çeken Wix, sürükle ve bırak şeklinde çalışan arayüzü ile oldukça kullanışlıdır. Sayısız galerisi, SEO uyumu ve mobil optimizasyon gibi özellikleri de bulunan Wix’te tam donanımlı bir web sitesi kurabilmek için tek gereken şey ise sitede satışta bulunan farklı premium paketlerinden birisini satın almaktır. Depolama, premium destek, bedava domain, domain bağlama, özelleştirilmiş simgeler ve daha pek çok ayrıcalığı barındıran bu paketler sayesinde Wix ile site kurmak oldukça basit bir hale gelmektedir.

Wix Site Nasıl Kurulur?

Wix üzerinden bir web sitesi oluşturabilmek için ilk olarak http://tr.wix.com/ adresine giriş yapılmalıdır. Daha sonra burada sağ üst kısımda yer alan ‘’GİRİŞ’’ butonuna basılmalıdır. Butona basılmasının ardından ekrana gelecek olan alanda Google Plus ya da Facebook gibi üyelik kayıt imkanlarının yanı sıra kişisel e-posta ile de üyelik seçenekleri bulunmaktadır. Burada yer alan söz konusu opsiyonlardan birisi tercih edilerek Wix’e kayıt süreci tamamlanmalıdır.
Site kayıt işlemlerinin bitmesi ve üyelik onaylama sürecinin de sonuçlandırılmasının ardından http://tr.wix.com/website/templates bölümüne girilerek web sitesinin açılacağı sektöre uygun şablonlardan birisi seçilmelidir. Dileyen Wix kullanıcıları, bu aşamada hazır site şablonu seçmeyip boş bir sayfa açarak da sıfırdan site kurulum çalışmalarını gerçekleştirebilmektedir. Şablon seçiminin yapılmasının ardından ‘’DÜZENLE’’ butonu ile site kurma faaliyetlerine başlanabilmektedir.
Wix arayüzünde ilgili butonun seçilmesinin ardından ekrana gelecek olan menüde sol üst kısımda ‘’Sayfalar’’ alanına tıklanmalı ve ‘’Home’’ seçeneğinin yanında bulunan ‘’Ayarlar’’ simgesine basılmalıdır. Bu alanda isim değişikliği yapılabilmektedir. İsim değiştirme kısmında ‘’SEO Sayfa Ayarları’’ adı verilen bölümün de sitenin içeriğine göre doldurulması gerekmektedir. Böylece Google gibi arama motorlarında sosyal medya linklerinin paylaşımı esnasında gözükecek olan ufak bilgilendirme metinlerinin oluşturulması sağlanabilmektedir.
Tüm bu temel düzenleme süreçleri bittikten sonra ise yine ‘’Sayfalar’’ alanından Wix sitesi kurma işlemlerine devam edilebilmekte ve kolay bir şekilde gerçekleştirilen kurulum işlemlerinin ardından site panelinin sağ üst kısmında yer alan ‘’YAYIMLA’’ seçeneği ile web sitesi faaliyete geçirilebilmektedir.

2 Yorumlar
  1. Yiğit diyor

    Okul ödevim için site kurmam gerekiyordu, Ücretsiz bir şekilde halletmiş oldum 🙂 Yararlı ve bilgilendirici makale için teşekkür ederim.

  2. Ahmet diyor

    Wix güvenilir site arkadaşlar kullanabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.